Напишете дума/думи за търсене

10 начина на хранене след 40, за да не пълнеем

Да бъдеш на 40 е чудесно. По-мъдри сме, не реагираме първично, по-изтънчени сме и вече не се притесняваме за малките неща.

Ако имате деца, вече са достатъчно големи, за да може да се забавлявате, а ако все още нямате такива, то от вас ще излезе приказен родител заради житейския опит, който имате. Но с тази възраст идват и някои промени, свързани със здравето и тялото, за които може да не сме готови.

Предлагаме ви някои съвети за хранене, които може да ви помогнат да облекчите и дори да предотвратите някои от промените в здравето, които може да настъпят, докато влизате в 40-те.

1. Дайте на вашия метаболизъм як тласък

Метаболизмът е процес на всяка химическа реакция в организма. Има няколко причини, поради които някои хора имат по-бавен метаболизъм, и за съжаление възрастта е един от основните виновници. Но не се притеснявайте, има определени начини, по които може да забързате метаболизма, а яденето е от ключово значение. Не забравяйте да хапвате често и никога да не пропускате хранене. За да получите още по-добри резултати, добавете още протеини към вашата диета. Това ще ви помогне да поддържате мускулната маса и да не преяждате.

2. Избирайте цели зърна пред рафинираните

Има 2 основни вида зърна: цели и рафинирани. "Цели" означава, че зърното или се намира в оригиналната си форма, или е било смляно без отстраняването на която и да е част от семената. Този вид зърно е чудесен източник на витамин В, калий, магнезий и фибри, което помага за храносмилането и намалява риска от сърдечни проблеми, затлъстяване и диабет.

3. Включете ядки в режима

Ядките всъщност се смятат за плод. Плод, който е с високо съдържание на мазнини, ниско съдържание на въглехидрати и има голям брой хранителни вещества. Ядките са пълни с антиоксиданти, които предпазват клетките, може да понижат нивата на лошия холестерол и да помогнат при диабет тип II. Също така се смятат за много добри за сърцето. Но бъдете внимателни – не трябва да прекалявате с тях.

4. Лещата е добра за вас

Тя е отличен източник на фибри и витамин В9, известен и като фолиева киселина. Консумирането на леща може да ви помогне да намалите нивата на лошия холестерол и да понижите риска от сърдечни проблеми, диабет и затлъстяване. Минералът селен, който не присъства в повечето храни, се намира в лещата. Той помага за борба с рака, когнитивния спад при възрастните хора и може дори да подобри хроничната астма.

5. Консумирайте добри бактерии

Знаем колко е важна чревната флора за здравето. Продукти като кефир, кисело мляко и комбуча съдържат пробиотици, които спомагат за поддържането на здравето на червата. Приемането на някои от тези продукти ежедневно е особено полезно за жени на възраст над 40 години, които изпитват симптоми на пременопауза.

6. Не загърбвайте рибеното масло

Рибата е отличен източник на омега-3 мазнини и витамин D, които не само помагат за предотвратяване на сърдечни заболявания, някои видове рак, диабет и високо кръвно налягане, но и са добри при депресия, Синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност и дори шизофрения. Също така помага да се облекчат някои симптоми при менопауза. Хапвайте риба 1 до 3 пъти седмично. Най-здравословен избор са сьомгата, херингата, пъстървата или сардините. Ако не сте фен на риба, винаги може да взимате рибено масло под формата на хранителна добавка.

7. Пийте зелено кафе

Зелените зърна на кафето е кафе, което не е печено и затова има повече хранителни вещества. Този тип кафе съдържа голямо количество антиоксиданти, които помагат в борбата със стареенето.

8. Вечеряйте по-рано

Според проучване на Университета на Пенсилвания часовете на храненията играят ключова роля за здравето и наддаването на тегло. Хората, които се хранят по-късно (от обяд до 23:00 часа), са склонни да качват килограми и имат по-високи нива на инсулин и холестерол, отколкото тези, които ядат от 8 до 19 часа. Късното ядене може да причини някои хронични заболявания като диабет и сърдечни заболявания.

9. Погрижете се за костите

Почти всяка клетка в човешкото тяло използва калций по някакъв начин. С напредването на възрастта ние абсорбираме все по-малко калций от храната, което кара тялото да си го набавя от костите. За да предотвратите недостиг на калций, вашата диета трябва да съдържа млечни продукти, семена, сьомга и сардини, боб и бадеми.

10. Добавете цвят към вашата диета

Много плодове и зеленчуци съдържат антиоксиданти, но не много от тях притежават антиоксидант антоцианин, който е пигмент, придаващ на някои плодове и зеленчуци ярки цветове. Храните с висока концентрация на антоцианин като боровинките, цвеклото, червеното зеле или черешите може да подобрят деменцията и състоянието на сърдечносъдовата система при жените.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
X