Напишете дума/думи за търсене

12 съвета на диетолога Ипократис Пападимитракос за отслабване

Веднъж постигнали желаните форма и килограми, може да ги запазим с няколко лесни трика, без да се налага отново да се подлагаме на строги диети. Ето няколко съвета за правилно хранене от диетолога Ипократис Пападимитракос:

1. Хранете се редовно

Не оставяйте организма си гладен за повече от 4 часа. Хранете се поне четири пъти на ден - сутрин, на обяд, следобед и на вечеря. Ако ставате рано, включете две закуски в дневното си меню.

2. Хранете се умерено

Това означава нито да гладувате, нито да преяждате, но да ядете така, че да усещате ситост. Няма храна, която можете да ядете колкото и когато си поискате. Дори и диетичната зелена салата може да се превърне в мазнини, ако прекалявате с нея.

А и трябва да внимавате: ако ви е нужна повече енергия, приемайте повече храна. И обратното - ако нямате движение, не прекалявайте с количеството на храната.

3. Хранете се качествено

В менюто трябва да преобладават месото, рибата, млечните продукти, яйцата, зеленчуците и плодовете. Качествено хранене значи изцяло или максимално ограничаване на мазнините. Прекалено е, ако през ден ядете паниран кашкавал.

Запомнете: не бива да превръщате деликатесната храна в основно ядене - яжте я не повече от веднъж в седмицата.

4. Внимавайте с въглехидратите

Сладкишите, пастата, хлябът, макароните и оризът трябва да се консумират в по-ранните часове на деня. Вечерите трябва да са богати на белтъчини - заложете на месото и салатите.

5. Променете навиците си за готвене

Не пържете месото, а го приготвяйте на скара или на фурна. Научете се да готвите без сол и с малко мазнина. Вместо да пържите картофи - сварете ги или ги пригответе на фурна.

6. Спортувайте

Движението е здраве и ускорява метаболизма. Изберете си спорт, който наистина ви харесва и ви разтоварва. Ако ви доставя удоволствие - плувайте, разхождайте се или танцувайте. И не унивайте - един път спорт седмично не е достатъчно, но все пак е по-добре от нищо.

7. Хапвайте черен или пълнозърнест хляб

Но в умерени количества - три филийки са много дори и на закуска и обяд. Консумирайте вечерята без хляб.

8. Внимавайте с "диетичните" продукти

В диетичния шоколад няма захар, но има повече мазнини. Така че, ако ви се хапва нещо сладко, можете да си позволите блокче обикновен шоколад, бонбон или топка сладолед няколко пъти в седмицата. Въпросът е да можете да спрете.

9. Не пренебрегвайте плодовете

Но ги яжте в умерени количества, тъй като макар и полезни, съдържат доста захар. И внимавайте: консумацията на плодове трябва да е вместо (или по време на) храненията. Не можете да ядете ябълки, портокали или банани безразборно по всяко време на деня.

10. Ограничавайте солта! Така няма да задържате течности

11. Пийте много течности

Но внимавайте с газираните напитки - ако не можете да ги изключите напълно от менюто си, не прекалявайте с тях. Наблегнете на фрешовете, соковете и водата. Достатъчно е да изпиете няколко чаши фреш, две кафета или няколко чая. Айрянът също е разрешен.

12. Умерено с алкохола

Погрешно е схващането, че от него се пълнее. Когато е в умерени количества и не изостря апетита, няма проблем.

Чаша вино с вечерята дори помага на храносмилането. Може да си позволите дори бира. Не пийте повече от 50 гр твърд алкохол на вечер.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
X