Както при хората, така и при котките със здравословни проблеми, здравословното хранене, съобразено с нуждите на организма и конкретното заболяване, играят ключова роля в опазване на здравето.
Сред най-често срещаните здравословни проблеми при мъркащите домашни любимци се определят бъбречните. Заболяванията, като бъбречна недостатъчност, повлияват значително качеството на живот и създават необходимост от прием на лечебна храна за котки.
Какво трябва да знаете за грижите и храненията на котки с бъбречни проблеми?
Сред най-често срещаните здравословни проблеми при котките се открояват тези, засягащи бъбреците и уринарната функция. Това изисква специална грижа и избор на подходящи хранителни продукти, които могат да подпомогнат за овладяването на състоянието, лечението, подобряването на качеството на живот и дори да намалят риска от усложнения.
Инфекциите на пикочните пътища и бъбречната недостатъчност определено не бива да бъдат подценявани, защото могат да доведат до сериозни последствия, дори животозастрашаващи такива. Вижте какво споделят специалисти по темата за грижата и избора на лечебна храна за мъркащите домашни любимци.
Винаги се консултирайте с ветеринарен лекар. Специфичните нужди трябва да бъдат обсъдени със специалист, който оценява състоянието и степента на усложнение на заболяването.
Намалете количеството протеини в менюто. Това е много важно за намаляване на натоварването на бъбреците при усвояването на хранителните вещества.
Ограничете фосфора. Високите нива на фосфор могат да се окажат много неблагоприятни за бъбреците и да доведат до усложнения.
Намалете значително продуктите със съдържание на сол. Повишената консумация на сол може да натовари бъбреците, както и да причини повишаване на кръвното налягане.
Осигурете нужната хидратация. При проблеми с бъбреците повишено количество вода е ключово. Тя трябва да бъде чиста, да не застоява и да се сменява редовно.
Използвайте лечебни храни, богати на Омега-3 мастни киселини. Този нутриент е много важен за овладяване на възпаленията и укрепване на клетките.
Това са някои от съветите, които е важно да спазвате, при отглеждането на домашни любимци с уринарни проблеми.
Лечебна храна за котки
Каква лечебна храна да изберете за вашия домашен любимец?
Изборът на подходящата лечебна храна е основополагащо за качеството и пълноценния начин на живот и здравето на котката.
Марка
Винаги залагайте на висококачествени продукти на доказани марки, които предлагат голямо разнообразие и широка гама от предложения, включително и за животни със здравословни проблеми.
Състав
След като вече стана ясно, че котките с бъбречни проблеми трябва да консумират ограничено количество протеини, фосфор и сол, при избора на конкретен модел, независимо дали е под формата на пауч или гранули, е важно да се проследява съставът. Избирайте максимално натурални лечебни храни с ниско съдържание на подобрители и сол.
Количество
Не забравяйте, че много често поддържането на нормално тегло е в основата на овладяване на заболяванията. Следвайте точните количества, които ветеринарят е посочил, както и указанията от производителя на конкретния продукт.
Особености за домашния любимец
Много е важно да съобразите възрастта на мъркащия ви домашен любимец, породата, дали е кастриран или не, както и други особености, касаещи хранителните навици.
Трябва да наблюдаваме София, Горна Оряховица, Пловдив, Шабла-Калиакра и Кресна
Някои наши зони, които могат да генерират магнитуд 7 - не са го правили вече стотина години
Над 50 г. се чака "Голямото истанбулско земетресение", дано Бог ни пощади. Дори и да стане, при нас не се очакват жертви и разрушения
- Проф
Засега с изключение на лентата за Гунди всички биографични интерпретации претърпяват пълен провал
През соца - "Хан Аспарух", "Капитан Петко Войвода", "Сватбите на Йоан Асен", "Борис I", а в новите времена - "Дякон Левски", "Ботев", "Данъ Коловъ - царят на кеча" и последният засега блокбастър "Гунди - Легенда за любовта"
Турски учени създадоха приложение с изкуствен интелект, което да открива рак на белите дробове в ранен стадий чрез анализ на гласа, предаде Анадолската агенция, цитирана от БТА.
Проектът, ръководен от д-р Хайдар Анкишан от Института за стволови клетки към Университета в Анкара и с участието на учени от различни области