Напишете дума/думи за търсене

Защо кучето яде трева

Pixabay

Топлото време позволява да удължим разходките с домашния любимец из парковете. Игрите сигурно са осигурени, но сигурно все по някое време може да се забележи как кучето похапва не някое лакомство, а трева.

Подобни прояви може да озадачат мнозина стопани, дори да ги притеснят. Има много предположения защо именно кучето прави това, но са малко научните изследвания, които да дадат окончателен отговор, предава Kinship.com.

В повечето случаи няма нищо притеснително - яденето на трева е нормално поведение за кучетата, стига да е от време на време.

Добрата новина е, че ако вашето куче яде трева, вероятно не е болно. Въпреки разпространеното схващане, проучванията и наблюденията не показват постоянна връзка между болестта и яденето на трева.

Всъщност, едно проучване установява, че само осем процента от анкетираните са забелязали признаци на болест преди кучето им да яде трева, и от тази група само 22 процента съобщават, че кучетата им действително са повърнали след това. Друго изследване дори установява, че здраво куче е по-вероятно да яде трева, отколкото такова с диария.

Възможни причини за тревопасенето на вашия любимец

Тъй като няма категоричен отговор, повечето от това, което знаем, се основава на теории и наблюдения. Ето някои от най-често срещаните предположения:

Инстинктивно поведение: Една от основните причини, поради които подозираме, че кучетата ядат трева, е защото това е вродено поведение. Наблюденията показват, че вълците, техните диви предци, също често ядат трева.

 Източник на фибри: Тревата може да осигури на кучетата източник на фибри, което е полезно за тяхното здраве. Фибрите добавят обем към изпражненията, което може да помогне за предотвратяване на запек и да увеличи чувството за ситост без излишни калории. Някои фибри също осигуряват хранителни вещества за микробиома.

Премахване на чревни паразити: Консумацията на трева може да е метод за отстраняване на чревни паразити, докато преминава през храносмилателния тракт.

 Чувство за ситост/глад: Едно ранно проучване отбелязва, че кучетата са склонни да ядат повече трева в началото на деня и особено преди хранене. Това води до идеята, че може би ядат трева, за да създадат чувство на ситост.

Храносмилателни проблеми (недоказано): Често срещан мит е, че кучетата ядат трева, за да успокоят стомаха си или да предизвикат повръщане. Въпреки че това е популярна теория, проучванията не са доказали, че е вярно. Повечето кучета не показват признаци на храносмилателен дискомфорт, преди да ядат трева, и само малък брой повръщат след това.

 Скука: Няма конкретни проучвания, фокусирани върху тази теория, но общи изследвания показват, че някои кучета развиват поведенчески проблеми, свързани с яденето на нехранителни продукти, когато са недостатъчно стимулирани.

Безпокойство: Кучета с определени поведенчески разстройства, включително тревожност и компулсивни поведения, понякога ядат нехранителни предмети, състояние известно като пика. Пика може да бъде причинена и от основно медицинско състояние, така че подозрение за пика трябва да бъде оценено от ветеринарен лекар.

 Хранителен дефицит: Някои теории предполагат, че кучетата ядат трева като източник на фибри или поради други дефицити. Куче, което яде големи количества нехранителни предмети поради хранителни дефицити, трябва да посети ветеринар.

Просто им вкусна: Възможно е кучетата просто да ядат трева, защото им е вкусна.

Ако кучето повръща тревата?

Макар и по-рядко, понякога кучето може да повърне тревата. Защо това се случва - също няма еднозначен отговор. Важно е да се отбележи, че проучванията не показват връзка между яденето на трева и повръщането. По-голямата част от кучетата не повръщат след това.

Възможностите за повръщане след ядене на трева включват:

  • Чисто съвпадение: Кучето така или иначе е щяло да повърне.
  • Раздразнение: Излишно голямо количество трева може да раздразни хранопровода или стомаха. Понякога това не е истинско повръщане, а по-скоро изкашляне на тревата, преди тя да е достигнала стомаха.
  • Замърсяване: Нещо върху тревата може да е причинило повръщане, като химикали от торове или екскременти от други животни.

Ако кучето ви повръща предимно в началото на деня, особено преди хранене, може да става въпрос за състояние, известно като синдром на билиозно повръщане. Кучетата с това състояние често повръщат, когато стомахът им е празен твърде дълго.

Най-добрият начин да разберете защо вашето куче яде трева, е да проследите поведението му и да си водите бележки за всякакви закономерности. Например: Яде ли трева по определено време на деня? Яде ли трева по-често, когато е само? Как това се свързва с времето за хранене? Тези фактори могат да помогнат на вашия ветеринар да ви даде повече отговори.

Ако кучето ви повръща често или има други признаци на заболяване, като намален апетит, загуба на тегло, ниска енергия и/или диария, заведете го на ветеринар незабавно. Повръщането им може да не е пряко свързано с яденето на трева, а по-скоро признак на основно заболяване.

Трябва ли да позволявате на кучето си да яде трева?

Няма еднозначен отговор. Дали да позволите на кучето си да яде трева, зависи от редица фактори като колко яде и дали му дразни стомаха след това.  Но ако кучето ви е обсебедо от яденето на трева - независимо дали му прилошава след това, е важно да се консултирате с ветеринар.

Също така, ако тревата не е безоапасна, не позволявайте на четириногия си приятел да я приема. Също така груби треви с остри ръбове може да му причинят ожулвания на гърлото. Хранопроводът е чувствителен и в някои случаи кучетата, които ядат този вид трева, могат да преживеят сериозен медицински проблем.

Ако кучето ви кашля, не яде, повръща или показва признаци на дразнене след ядене на трева, консултирайте се с ветеринар.

В крайна сметка, яденето на трева е често срещано и обикновено нормално поведение за кучетата. Бъдете наблюдателни и ако имате притеснения, винаги се консултирайте с вашия ветеринарен лекар.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
X