Напишете дума/думи за търсене

Новият папа Лъв XIV - фен на тениса, обича да пътува. Съвпадение ли е изборът му в ерата Тръмп - II част?

Папа Лъв XIV  Снимка Ватикана

„Мирът да бъде с вас!". Това призова новопровъзгласеният папа Лъв XIV от балкона на базиликата „Свети Петър". Още преди да се появи там, пространството наоколо кънтеше от думите на развълнуваната тълпа: „Viva il Papa" (б.а. "Да живее папата").

Робърт Франсис Превост е първият американец, който влиза в ролята на папа и с новото си име - Лъв XIV, дава заявка, че ще поема сериозен ангажимент към съдбата на бедните.

Точно такъв е имал и последният папа, приел това име - Лъв XIII. Той е папа от 1878 до 1903 г. Бил е защитник на правата на работниците и на католическата социална доктрина - така че изборът на това име за новия понтифекс е силно изявен и носи ясно послание.

А първият понтифекс, използвал името Лъв, чието папство приключва през 461 г., се среща с Атила и го убеждава да не напада Рим.

Папа Лъв XIV е на 69 години. Ще бъде 267-ият обитател на трона на Свети Петър. Роден е в Чикаго през 1955 г. в семейството на родители от испански и френско-италиански произход, така че темата за мигрантите изобщо не му е чужда.

Учил е математика в Пенсилвания, след което получава диплома по теология от Католическия богословски съюз в Чикаго. В крайна сметка е изпратен в Рим, за да изучава канонично право, а по-късно в кариерата си преподава канонично право в Перу.

Оказва се и фен на тениса. Обича да чете, да се разхожда и да пътува до „нови и разнообразни места".
Но освен, че е американец, той прекарва дълги години като мисионер в Перу, затова е считан за кардинал от Латинска Америка.

Именно там е запомнен като човек, грижещ се за маргинализираните общности и опитващ се да ги приобщи към обществото. Все пак не забравя и родния си град и редовно се връща в САЩ, за да служи като пастор там.

Тук идва и въпроса, който мнозина вече анализатори си задават:

Съвпадение ли е, че първият американски папа идва на тази позиция точно, когато и Доналд Тръмп е президент на САЩ и променя политическите възгледи на страната?

CNN нарича в своя статия моментът, в който Америка празнува своя първи папа „сюрреалистичен".

Често се смяташе, че Съединените щати са твърде могъщи - във военно, дипломатическо и дори в културно отношение - за да може един от тях да контролира едно от най-влиятелните места на морална власт в света: Римокатолическата църква и нейното паство, което в момента е повече от три пъти по-голямо от населението на САЩ, пише изданието.

За една нова епоха - в която национализмът, геополитическото верую на силните държави, които се възползват от слабите, и авторитаризмът са във възход - кардиналите избраха папа, роден в страна, където тези разтърсващи промени са най-очевидни.

На фона на нарастващия гняв в страните от глобалния Юг заради икономическите различия и враждебността на десницата срещу масовата миграция, която достига своя връх в САЩ, Римокатолическата църква отново има лидер, който е изпълнявал обета си за бедност сред маргинализираните в Латинска Америка, откъдето идват много мигранти в САЩ.

До момента още не се знае какви ще са политиките, които новият папа ще защити. Това, което е ясно, е, че е бил уважаван от предшественика си папа Франциск.

Покойният папа остро осъждаше политиките на администрацията на Тръмп за масова депортация и предупреждаваше, че това ще лиши мигрантите от тяхното достойнство.

Предполага се, че папа Лъв е с подобни възгледи, въпреки че едва ли ще е толкова рязък в изразяването им в началото на папството си.

Очаква се Лъв да клони по-прогресивно по социални въпроси като миграцията и бедността, но да се съобразява повече с умерените по моралните въпроси на католическата доктрина. За да получи мнозинство от две трети в Колегията на кардиналите, той би трябвало да има широк отзвук, дори сред по-умерените или консервативни членове.

Реакцията на Тръмп за избора на папа Лъв между другото е по-скоро благосклонна и той казва пред репортери в Белия дом, че „да имаш папа от Америка е голяма чест".

Сега двама американци ще имат огромна власт на световната сцена - единият в политическо, а другият в духовно отношение - и скритите сравнения, и потенциалните разногласия между Тръмп и папа Лъв няма да могат да бъдат пренебрегнати, продължава статията на CNN.

Всъщност, Превост има двойно гражданство. Освен американско и перуанско от август 2015 г. Във Ватикана го смятат за „най-малко американския" от американските кардинали.

Освен английски, владее свободно испански и италиански език, като само на последните два езика той направи обръщението си към насъбралите се хора на площад „Свети Петър".

Новият понтифекс използва първите си думи, за да каже, че е син на Свети Августин, и цитира известната фраза на светеца: „За вас съм епископ, с вас, в крайна сметка, съм християнин". Това отразява идеята, че всички хора в църковната йерархия - от лидерите до обикновените членове - вървят заедно.

  • Ключови думи:
ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
X