В последно време все повече се чува за връзки, които са "отворени". Понякога те са свързани с пример за ужасяващи истории за разпаднали се дълги отношения след изневяра и отчуждение. Така все по-често се подхваща темата за "полуотворената връзка". За нея пише и Ема Гинсбърг за а The Everygirl.
Според HuffPost терминът „етична немоногамия" е отбелязал 250% увеличение на търсенията в Google през 2023 г..
Но какво всъщност означава да си немоногамен и защо е толкова нашумяло напоследък?
Границите между това, което е и не е правилна „моногамия", изглеждат замъглени напоследък. Независимо дали се интересувате от полуотворени връзки за себе си, или просто искате да разберете повече какво означава да излизате с повече от един човек, да научите какво означават всички тези термини си заслужава.
Какво всъщност означават „полуотворените връзки"?
Концепцията, на която се основава терминът „моногамиш" (който може да бъде описан като "полуотворени връзки" или "моногамни, но не съвсем"), до голяма степен се приписва на секс и връзки колумниста Дан Савидж, който пръв използва думата, за да опише връзката си с партньора.
В една полуотворена връзка двойката е романтично моногамна, но и двамата партньори имат външни сексуални срещи. Най-често (и най-важното) тези срещи обикновено се осъществяват със знанието и съгласието на двете страни.
По същество, този вид връзки заема половината път между затворена и отворена връзка. Помислете за Дафни и Камерън от сезон 2 на "Белият лотос" – и двамата съзнателно имат физически срещи с хора извън брака си и остават романтично ангажирани един с друг (въпреки че са токсични по други начини, немоногамията им не е проблем във връзката им).
Красотата на тези партньорства е, че те са напълно персонализируеми. Вие и вашият партньор решавате какво е приемливо и какво не. Например, еднократна афера може да е приемлива, но редовни сексуални срещи с някой друг може да не са.
Ако досега не сте чували за полуотворени връзки, може би сте чували за етична немоногамия. По същество, етичната немоногамия е по-широкият общ термин, под който попадат полуотворените връзки.
Други структури на взаимоотношения под този чадър включват полиамория, полигамия, отворени връзки и други – всички те имат различни правила и граници. Така че, ако полуотворената връзка не е вашият стил, но се интересувате от етична немоногамна връзка, има още много за изследване.
Защо немоногамията е толкова популярна в момента?
Расте броя на подкаст епизоди, които нищят темата за немоногамията, а това подсказва увеличаващ се интерес. От тези източници става ясно, че много хора се интересуват да станат немоногамни, защото просто искат да видят любовта от различен ъгъл. Особено през последното десетилетие, идеята за нетрадиционна семейна структура става все по-привлекателна за мнозина, особено за жените. Това може да означава фокусиране върху избрано семейство вместо биологично, нежелание за деца, съжителство с приятели за по-дълго от „традиционно приемливото", или дори просто по-голям фокус върху платоничните отношения, отколкото върху романтичните.
Всички тези идеологически промени допринасят за това хората да са по-отворени към запознанства извън традиционните моногамни отношения.
Решението дали да участвате в подобен тим връзка по какъвто и да е начин, форма или вид, е между вас и вашия партньор. Само вие знаете какво е правилно за вас и къде са вашите граници, така че никой друг не може да ви каже какво да правите, когато става въпрос за отваряне или затваряне на връзката ви.
Дори ако изглежда, че немоногамията е „трендинг" в момента в света на запознанствата, не е нужно да участвате, ако сте изключително моногамен човек.
Въпреки това, струва си от време на време да проверявате себе си дали се чувствате отворени към немоногамия – защото нашите връзки и ролите, които те играят в живота ни, постоянно се променят
Коментари (0)
Вашият коментар