Напишете дума/думи за търсене

Тайната на събуждането е разкрита

Pixabay

Има дни, в които се събуждаме бодри и готови за всекидневни приключение, но друг път със самото ставане усещаме неприятното чувство на "сънна инерция" – сякаш в главата ни е мъгла.

Оказва се, че има отговор на тези възходи и падения в нервната ни система. Ново проучване, обхванало над 1000 души след сън, разкрива прецизно как мозъкът ни се "събужда" по време на прехода към пълна будност. Тези открития биха могли да помогнат за по-доброто управление на сутрешната сънливост.

Мозъкът се буди на вълни – и то в строг ред, обясняват експерти пред Nature.com. Оказва се, че събуждането и заспиването не са просто обратни процеси. Според новите данни, когато се събуждаме от сън, особено от фазата на сънищата (REM сън), първите мозъчни региони, които се активират, са тези, свързани с изпълнителните функции и вземането на решения.

Те се намират в предната част на главата. След това, вълна от будност се разпространява към задната част на мозъка, завършвайки с областта, асоциирана със зрението.

Рейчъл Роу, невролог от Университета на Колорадо Боулдър, която не е участвала в изследването, подчертава, че този подреден процес на активиране отпред назад променя начина, по който мислим за събуждането. За разлика от него, заспиването изглежда е по-малко линейно и по-постепенно.

Какво показва мозъчната активност?

Мозъкът в състояние на пълна будност показва характерен модел на електрическа активност, който може да бъде записан със сензори по скалпа. Този модел изглежда като назъбена линия, съставена от малки, плътно опаковани върхове и долини.

Въпреки че моделът изглежда подобен по време на фазата на сън, когато сънуваме ярко, тази фаза се характеризира с липса на движение на скелетните мускули. При повечето етапи на "не-REM сън", който варира от лек до много дълбок сън, пиковете са по-високи.

За да прецизират разбирането си за събуждането, Франческа Сиклари, невролог от Нидерландския институт по невронауки в Амстердам, и нейните колеги са изследвали 20 души, докато те се събуждали от сън.

Мозъчната активност на всеки участник е била записана с помощта на 256 сензора по скалпа им. Някои събуждания са били спонтанни, докато в други случаи участниците са били събуждани от аларма.

Тези открития не само ни дават по-дълбок поглед върху сложните процеси, протичащи в нашия мозък, но и отварят врати за нови стратегии за справяне със сутрешната сънливост, за да можем да започваме деня си по-свежи и продуктивни.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
X