Напишете дума/думи за търсене

Безопасно с кучето във водата

Pixabay

Ваканцията с домашния любимец е чудесно изживяване. Стопаните не ангажират други хора да се грижат за питомеца и. А ако го оставят на хотел, не се тревожат дали четириногото се чувства достатъчно добре. Затова пък през летния период игрите и забавленията могат да са гарантирани, особено ако са в близост до вода. Все пак има нюанси, за които трябва да се внимава.

Лесно е да се предположи, че всички кучета обичат водата и са „родени плувци", но всъщност подобно твърдение изобщо не е задължително. Някои кученца изобщо не обичат водата, а дори и тези, които я обичат, трябва да се научат да плуват. Дайте на кучето си време да се климатизира, като бавно го пускате в „дълбокото". Хвърлянето на пръчка или топка във водата е добър начин да започнете водната игра. Постопенно може да я хвърляте все по-далеч от брега или от плиткия край на басейна, докато кучето ви не се почувства комфортно с тази дейност.

Както и при хората, страхът и умората могат да потиснат кучетата плувци на всякакво ниво, затова внимателно наблюдавайте кученцето си във водата.

Спасителните жилетки за кучета са чудесна идея, ако вие и вашето куче планирате да прекарвате време във водата или близо до нея - например на лодка. Те са чудесна предпазна мярка. Имайте предвид, че те изискват известно свикване, така че е най-добре да ги изпробвате на сушата или край басейна, преди да се наложи използването на жилетка.

От Kinship.com дават съвети за какво да внимават стопаните на кучета, когато се приготвят за летни занимания с домашния любимец

В близост до плувен басейн:

Най-добрата предпазна мярка е да се предотврати достъпът до водата с порта или стабилно покривало за басейна.

Винаги наблюдавайте водните игри на кучето си. Уверете се, че то има начин за лесно излизане от басейна (чрез стъпала или рампа) и знае как да го използва.

При потоци, реки и езера:

Уверете се, че кучето ви е облечено с качествена спасителна жилетка, която е правилно поставена.

Не е нужно да се споменава, но пазете кучето си от вода, в която сами не бихте плували. Пазете се от потопени предмети (на които кучето може да бъде намушкано) и зони, в които може да срещнете агресивни диви животни.

Не позволявайте на кучето си да тормози водните птици или местните диви животни.

Наблюдавайте кучето си. Плуването може да бъде по-изморително от бягането, затова следете за признаци на умора, включително треперене, силно дишане и/или плуване по-ниско във водата или по-бавно от обикновено.

В моретата и океаните опасностите се увеличават:

Не насърчавайте кучето си да влиза навътре в океана.
Това означава, че не хвърляйте играчките и плувките  навътре във водата. В океана кучето ви е уязвимо от бурни вълни, вълнички и напречни течения - всяко от които може да бъде смъртоносно.

Ако кучето ви е от породата на играчките или има къси крака или къса муцуна, помислете дали да не го снабдите със спасителна жилетка, независимо дали обича да влиза във водата.

Водата от океана е вредна за кучетата, затова направете всичко възможно да ги предпазите от пиене. Големите количества солена вода могат да причинят заболяване на кучето и дори да се окажат фатални. Предлагайте им редовно прясна вода за пиене.

По същия начин, въпреки че кучето ви може да обича да се търкаля в миризливи риби и други неща, които се изхвърлят на плажа, то не трябва да ги яде. Мъртвата риба и други морски обитатели могат да съдържат смъртоносни токсини.

Пазете го от слънцето. Прекомерното излагане на слънце може да бъде също толкова опасно за кучетата, колкото и за хората. Търсете сянка през целия ден и помислете за нанасяне на слънцезащитен крем, предназначен за кучета, 30 минути преди престой на слънце.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
X