Напишете дума/думи за търсене

Система за поливане на цветя, докато сте на почивка (видео стъпка по стъпка)

Мечтаете за дълга почивка, но мисълта за това кой ще полива цветята помрачава ентусиазма ви? Всеки любител на домашната градина познава тревогата, когато трябва да отсъства за по-дълго време и няма кой да се погрижи за градинката. За щастие, съществува изпитан и изключително ефективен метод, който ще осигури постоянна влага на вашите растения за до един месец, без никакви усилия от ваша страна. Моника Судан от канала "Monika Sudan" в YouTube, споделя своя личен опит и доказва, че дори с петдесет растения, грижата може да бъде напълно безпроблемна.

Ето как стъпка по стъпка можете да създадете своя собствена система за самополиване, която ще ви позволи да се насладите на почивката си, знаейки, че вашите зелени обитатели са добре обгрижени.

Първо, съберете необходимите материали. Ще ви е нужен памучен плат. Това може да бъде стар памучна чаршаф или, както самата Моника Судан е използвала, стари памучни тениски на съпруга й. Ключовото е материята да е памучна, за да абсорбира добре водата. Освен това ще ви трябва дълбок съд, като леген или голяма тава, който ще служи за резервоар за вода. Разбира се, и достатъчно вода, за да напълните съда.

След като сте събрали материалите, е време да подготвите "проводниците" на водата. Нарежете памучния плат на дълги ивици, които ще се превърнат във вашите въжета. Важно е да направите по едно въже за всяко растение, което планирате да поливате по този начин – Моника е направила петдесет въжета за своите петдесет растения. За да сте сигурни, че въжето ще остане потопено във водата, завържете плътен възел в единия край на всяко въже, за да го утежните. Ако възелът не е достатъчно тежък, можете да използвате нещо друго, което да държи края на въжето на дъното на съда.

Сега вземете дълбокия съд, който сте избрали, и го напълнете до горе с вода. Този съд ще бъде сърцето на вашата поливна система, осигуряващ постоянен източник на влага за растенията.
Следващата стъпка е да потопите всички подготвени памучни въжета във водния резервоар. Уверете се, че са напълно потопени. Оставете ги да престоят във водата за поне десет минути, докато водата достигне до самия им край – това е важно, за да започне процесът на капилярно действие, който ще пренася водата към растенията.

Преди да вкарате въжетата в саксиите, трябва да подготвите самите растения. Първо, уверете се, че почвата във всяка саксия е добре навлажнена. Полейте ги обилно, за да са "сити" и да имат запас от влага, преди системата да поеме грижата. След това направете дупка в почвата на всяка саксия, която да е достатъчно дълбока, за да достигне до корените на растението – приблизително колкото пръст.

Накрая вземете едно от напоените въжета и внимателно вкарайте влажния му край в дупката, която сте направили в саксията, като се уверите, че достига до дълбочината на корените. След като въжето е на място, внимателно затворете дупката около него, за да го закрепите и да предотвратите изпарението на влага.

След като всички въжета са поставени в съответните саксии, разположете саксиите около водния резервоар, като краят на всяко въже (този, който е бил утежнен с възел) остава потопен във водата. По този начин вашите растения ще получават вода автоматично за до един месец, докато вие сте далеч.

Според Моника Судан това е "най-добрият начин, който можете да използвате, за да се грижите за растенията си" по време на вашето отсъствие, особено когато няма кой да се грижи за тях. Нейният личен опит с тази система е бил изключително успешен и тя я препоръчва горещо. Така че, впуснете се в приключение, без да се тревожите за своите зелени приятели – те ще бъдат в добрите "ръце" на тази умна система!

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
X