Напишете дума/думи за търсене

11 стъпки за укротяване на апетита

Затлъстяването добива епидемичен характер и отдавна наднорменото тегло не се възприема само като дефект във външния вид. То е рисков фактор за сериозни здравословни проблеми.

Строгите диети са стрес за организма, а свалените килограми бързо се възстановяват. Едва 5 % са щастливците, които успяват ефективно да задържат теглото си във времето. Останалите напълняват още повече. Диетичният режим и редуцирането на теглото трябва да се съобразяват с индивидуалните особености на организма и метаболизма.

Стъпки към здравословно тегло

Поставете си реална цел с колко килограма да отслабнете в следващите 6 месеца, без здравето ви да пострада.

Измерете теглото и обиколката на талията, изчислете индекса на телесната си маса, определете нивото на физическия си тонус като нисък, умерен, добър.

Контролирайте апетита си и не преяждайте, с основен мотив, че е важно качеството, а не количеството на храната.

За стройна фигура диетата не е задължителна

1. Специалисти препоръчват 3 балансирани хранения и 2 леки закуски дневно на редовни интервали, с включени разнообразни храни за поддържане на метаболизма. Известно е, че топенето на мазнини започва, когато организмът е зареден с енергия, а не при гладуване.

2. За усещане за ситост трябва да се консумира нискокалорична храна, като обядът включва зеленчукова супа. При основните хранения е задължителна голяма порция свежа салата и плодове за десерт.

3. Хранете се с продукти, богати на фибри, зеленчуци, плодове и зърнени култури, които засищат глада за дълго.

4. Бавното хранене в съдове с по-малък размер ограничава приеманите калории.

5. Заместете хляба с пълнозърнести сухари, за да спестите много калории, а приетата целулоза е полезна за работата на червата.

6. Намалете подправките - те дразнят лигавицата на стомаха, засилват секрецията на стомашен сок и повишават апетита.

7. Чаша вода преди хранене намалява апетита, помага за метаболизма на складираните мазнини и е полезна за нормалната работа на стомашно-чревния тракт.

8. Четете внимателно етикетите на стоките.

9. Седмично провеждайте по 1 разтоварващ ден с 500-600 ккал/ден, които ще осигурите от 0,5 кг кисело мляко - 300 ккал, и 1,5 кг ябълки, домати, краставици (в различни комбинации) - 300 ккал .

10. Отказването от сладки и тестени храни значително намалява приетите калории.

11. Яжте храни с отслабващ ефект

Идеални за засищаща и некалорична закуска са овесените ядки и смляното ленено семе, приготвени с топла вода и сирене или малко мляко и лъжичка пчелен мед. Омега-3 мастните киселини, фибрите в лена и желязото и калцият от овесените ядки са важни за женското здраве.

В една купичка сварен бял боб има 10 г фибри или почти 1/2 от нужните ви 28 г за деня.

Яйцата са подходящи за закуска, след която няма скоро да огладнеете.

Плодовете и зеленчуците с пектин като ябълки, дюли, лимони забавят здравословно храносмилането и намаляват липидите в кръвта.

Чесънът стимулира центъра на засищане в мозъка и намалява апетита.

Изяждайте до 30 г черен шоколад дневно. Той ще намали желанието за храна.

Ако нощем се будите от глад, чаша мляко преди сън ще го премахне и ще активира разграждането на мастните клетки и ще ви зареди с енергия за другия ден.


Важно
Жените над 40 да ограничат дневния енергиен прием до 1600 калории, тъй като активността естрогените да намалява и качването на килограми е много лесно.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
X