Напишете дума/думи за търсене

Да се преборим със стомашните вируси

(Не се паникьосвайте и забравете за антибиотиците)

Звучи сложни и екзотично, но това всъщност е познатият стомашен вирус, който атакува и деца, и възрастни. Ако го опознаете на теория, имаш шанс да го избегнете на практика.

Как ротавирусът попада в организма

Възрастните се заразяват от ротавирус най-често заради консумацията на недобре измити плодове и зеленчуци. Обичайно минават пет дни от момента на попадането на вируса в организма до появата на външните симптоми. При децата заразяването е още по-лесно, тъй като протича по въздушно-капков път. Проблемът е, че ротавирусната инфекция е съпроводена от кихане и кашляне, поради което всяко обществено място става потенциално опасно, особено през зимата. Важно е да се знае, че при децата ротавирусната инфекция протича по-тежко.
Добрата новина е, че болестта преминава за около седмица, след което в организма се изработва устойчив имунитет и повторно заболяване се случва много рядко – главно при хора със силно отслабен имунитет.

Симптоми

В повечето случаи възрастните изкарват този вирус „на крак”. Обикновено не се наблюдава гадене, а диарията и повръщането се приемат като симптоми на хранително натравяне. Така лечението се свежда до лекарства против диария и повръщане. Истината е, че е необходимо повече внимание, тъй като за една седмица може да се разболеят всички членове на семейството. Така че е важно да се обърнете към лекар колкото се може по-скоро.

При децата заболяването започва остро – появява се диария, повръщане (дори и на празен стомах), детето отказва да се храни, става мудно, понякога значително отслабва. Освен това може да се развият болки в гърлото, кашлица, хрема. Телесната температура рязко се повишава и може да се задържи висока дълго време. При наличие на подобни симптоми незабавно заведете детето на лекар.

Как да се борите с ротавируса

На първо място, в никакъв случай не се паникьосвайте. Ако лечението се предприеме навреме, оздравяването настъпва бързо и няма допълнително усложняване на състоянието.
Главното е да не допуснете обезводняване на организма. Лекарят ще ви предпише рехидратираща терапия за възстановяване от повръщането и диарията.
Добре е да се приемат сорбенти – вещества, които намаляват интоксикацията и нормализират работата на стомашно-чревния тракт – например, активен въглен, трици и др.

Важно е да помните, че антибиотиците не помагат срещу вируси. Приемането им в този случай е не само безполезно, но и опасно, тъй се увеличава риска от развитие на дисбактериоза (нарушение на нормалния състав на чревната флора).

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
X