В забързаното ни ежедневие много от услугите, които ползваме са доста представени и в мрежата. Онлайн магазини, уроци, срещи, клубове, списания, книжарници, сайтове за запознанства, игри…
Работата, както и личният ни живот са улеснени до огромна степен от интернет връзката.
За добро или лошо всички сме свързани с огромния поток от информация и не ни остава друго освен да се възползваме от него.
Психотерапията не остава по-назад. Много млади специалисти, като мен, се обръщаме към средствата за комуникация, за да дадат повече варианти за връзка с нас. По този начин спестяваме на клиентите си време и усилие за придвижване до кабинета, както и голяма част от цената на терапията (като съкратим нашите собствени разходи за наем на кабинет в скъп централен район на града), осигуряваме си по-голяма гъвкавост с часовете за консултации и пр.
Вече можете да започнете психотерапия от уюта на своя дом, офис или дори любимото ви кафене. Възможностите са огромни, защото връзката клиент терапевт няма защо да се прекъсва когато пътувате по работа или когато посещавате роднините си (парадоксално, това са едни от най-стресовите ситуации за много от клиентите ми).
И така…
За кого е психотерапията онлайн?
– За всеки, който иска да подобри ключови аспекти от живота си – общуване с близките, загуба, трудности в работата, връзката, самочувствието и т.н.;
– За всеки, който пътува често, мести се или просто не обича да се задържа на едно място за дълго време;
– За всеки, който едва намира време за себе си сред многото домашни и служебни задължения;
– За всеки, за когото анонимността е от първостепенна важност.
За кого не е?
– За хората с тежки клинични заболявания;
– За хората, за които контактът, който не е личен и на живо, се чувства отдалечен и неефективен;
– За всеки, който ненавижда технологиите.
Мила Петкова е доктор по психоанализа и философия на културата в Мадридския университет Комплутенсе. Може да прочетете още много интересни нейни статии в сайта й за психология http://milaswellness.com/bg/
Коментари (0)
Вашият коментар