За да подобрите връзката си с вашето куче, е нужно да прекарвате и достатъчно време с него. Играта и упражненията са едни от най-добрите начини да заздравите отношенията помежду си.
И съвсем очевидно е, че както хората се нуждаят от тренировки, за да поддържат добрата си и здравословна форма, то това е ценно и за четириногия ви приятел.
Добрите тренировки (и при хората, и при животните) предотвратят затлъстяването, забавят когнитивния упадък, насърчават здрави стави и мускули, подобряват сърдечносъдовото здраве и не на последно място - осигуряват фантастично време за сближаване.
Докато изготвяте програма за упражнения за вашето куче (а защо не и за вас самите), трябва да имате предвид от колко упражнения се нуждае едно куче.
Всеки четириног косматко има нужда от упражнения, но те зависят от някои важни фактори.
Порода
Породата на вашето куче може да повлияе на това колко активно трябва да бъде то. Например, докато мопсът или мастифът може да се наслаждават на излежаването в къщи часове наред, по-активните породи като сибирското хъски или джак ръсел териерите могат да започнат да проявяват поведенчески проблеми, когато не получават достатъчно движение.
Специфичните характеристики на породата също могат да повлияят на интензивността на упражненията. Кучета с плоско лице (брахицефални), като гореспоменатия мопс, могат да се затруднят да дишат и да изпитат топлинно изтощение, ако се насилват прекалено много по време на тренировка.
Кучетата с по-дълги муцуни като хъскитата обикновено дишат по-лесно по време на интензивни тренировки.
Мопсът може да се задоволи с една 20-30-минутна разходка, докато хъскито може да се нуждае от три половинчасови бързи разходки из квартала, за да изразходва енергията си.
Възраст
Възрастта на кучето също оказва влияние върху изискванията му за физическо натоварване. Кученцата са по-склонни да се наслаждават на кратки периоди на активност. Някои ветеринарни лекари препоръчват на стопаните да осигуряват по пет минути упражнения за всеки месец от възрастта на кученцата веднъж или два пъти дневно.
Така че, когато кученцата станат на шест месеца, заниманията им с физически упражнения могат да продължат около 30 минути.
Предупреждение
Интензивните упражнения могат да причинят увреждане на растежните плочки на младото куче. Подрастващите кучета не трябва да участват във високоинтензивни тренировки като бягане, джогинг или туризъм, докато не достигнат следните приблизителни възрасти:
Малки породи: 6 до 8 месеца
Средна порода: 12 месеца
Голяма или гигантска порода: от 12 до 24 месеца
Трябва да се консултирате с ветеринарния си лекар, за да определите кога да отпаднат ограниченията за физическо натоварване на вашето куче.
Важно е да знаете, че възрастните кучета също се нуждаят от упражнения. Просто те трябва да са по-малко интензивни като лека разходка. Ако кучето ви има здравословни проблеми също е необходимо да се съобразите с тях. Има здравословни състояния, които могат да намалят непоносимостта на кучето ви към физически упражнения. Примери за здравословни проблеми, които могат да повлияят на нуждите на кучето ви от упражнения, са:
Артрит
Дихателни заболявания
Сърдечно заболяване
Затлъстяване
Ендокринни нарушения като хипотиреоидизъм или болест на Кушинг
Ако кучето ви има хронично здравословно състояние, по-добре е да поговорите с неговия ветеринарен лекар и да съгласувате тренировките.
Характер
И отново - както хората, така и кучетата притежават индивидуален характер. Лабрадорите могат да са кучета, обичащи да си лежат на дивана или да се гмуркат във водата. Трябва да вземете предвид нуждата на вашия домашен любимец от общуване, умствена стимулация и движение, когато определяте колко упражнения са му необходими.
Общи насоки за упражнения за кучета
Независимо каква порода е кучето, неговата възраст и здравословно състояние, то има нужда да се упражнява всеки ден.
Кратките всекидневни упражнения са по-добри от дългите упражнения веднъж седмично.
Стремете се към поне една 20-30-минутна спокойна разходка за възрастно куче с по-малко енергия. За възрастно куче с висока енергийна стойност се стремете към поне две 30-минутни бързи разходки.
Консултирайте се с ветеринарния си лекар за конкретни препоръки и ограничения за упражненията за вашето подрастващо кученце.
Не пренебрегвайте и метеорологичните условия. Някои кучета са по-чувствителни към екстремни температури, а горещите или замръзнали повърхности могат да бъдат опасни за лапите им. И не забравяйте да им носите вода, особено в горещите дни.
Разходките и тичането не са единствените начини да осигурите физическа активност на кучето си. С четириногия си приятел може да практикувате пешеходен туризъм, да играете, плувате ( на безопасни места), да осигурите бягане през домашно направена пътека с препятствия в двора, да му съдействате да играе с други приятелски настроени кучета.
Ако тренировките му не са достатъчни, то е съвсем възможно, кучето да ви покаже това с поведението си.
Ако не изразходват достатъчно енергия, може да развият поведенчески проблеми, особено тревожност. Тревожността при кучетата може да се прояви като хленчене, лай, разхождане, разрушаване, замърсяване на дома и самонараняване. Дъвченето на предмети, които не трябва да дъвчат, многократното донасяне на играчки и многократните молби да излезете навън са признаци, че кучето ви може да се нуждае от повече упражнения (и внимание!).
Кучетата, които не се движат достатъчно, са предразположени към някои здравословни състояния като затлъстяване и артрит. Въпреки това, ако забележите, че кучето ви има здравословни проблеми, винаги трябва да го заведете на лекар.
Затова пък, ако прекалите с тренировките, кучето също ще ви покаже това с поведението си.
Може да забележите, че е уморено, ако то спре и легне по време на упражнения. Ако силно се задъхва или прекалено слюдоотделя. Ако има зачервени венци и/или език. Ако забележите скованост и куцане след тренировка.
Уверете се, че сте запознати с признаците на топлинно изтощение, за да можете да се намесите, ако вашият домашен любимец е прегрял.
Ясно е, че вашето куче се нуждае от всекидневни упражнения, но ще трябва да адаптирате рутинните тренировки към индивидуалните му нужди. Ако имате някакви притеснения относно изискванията за упражнения на кучето си, най-добре е да се консултирате с ветеринарния си лекар.
Коментари (0)
Вашият коментар