Колкото и да не ни се иска понякога, почистването на дома е важна част, за да се чувстваме уютно и комфортно на мястото, където живеем.
Дезинфекцията е особено важно за здравето на деца, възрастни хора и хора, страдащи от хронични заболявания. Представяме ви няколко добри стратегии за почистване.
Дезинфектанти
С помощта на мокрото всекидневно почистване можете не само да премахнете патогенните бактерии, но и да направите въздуха по-чист и свеж. Всеки домакински детергент на основата на хлор или монохлорамин може да помогне. Такива препарати са широко достъпни. Преди да ги купите, трябва внимателно да прочетете състава на използваните компоненти, за да можете да купите по-безопасен продукт, към който членовете на семейството няма да имат алергични реакции. След употреба проветрете помещението.
Домашни средства
Всички народни дезинфектанти се характеризират с надеждност, дългогодишен опит в използването, не предизвикват странични ефекти и не провокират риск от сериозни заболявания. Това са най-предпочитаните природни вещества, които е най-добре да се прилагат в апартаменти, в които има малки деца. Продукти като водороден пероксид, оцет, сода за хляб или алкохолен разтвор и обикновена готварска сол бързо и ефективно дезинфекцират всички повърхности и премахват патогените.
Етерични масла
Сега във всички магазини можете да намерите етерични масла, които при нагряване отделят вещества с бактерицидни свойства. Те се използват с помощта на специални лампи и разпръснати в помещението, отлично почистват и дезинфекцират въздуха. За дезинфекция се използват естери на масла с антисептични свойства - елхово, иглолистно, чаено дърво, евкалипт и цитрусови плодове. Преди употреба се уверете, че няма алергии.
Дезинфекция с ултравиолетова лампа
Съществуват преносими ултравиолетови лампи, които се включват само в празни помещения. Те отлично почистват въздуха и повърхностите от всички вредни бактерии, но е необходимо да се внимава да няма хора или домашни любимци, когато работят. Неподвижните предмети, като аквариуми, трябва да бъдат покрити с дебела кърпа или одеяло. Помещението трябва да се обработва в продължение на половин час и след това да се проветри добре.
Третиране със солна лампа
Това отоплително устройство ще спомогне за разпръскването на полезни солни йони в помещението, които бързо ще ви отърват от всички вредни микроби. Солните лампи ефективно дезинфекцират само малки помещения - не повече от 10 m2 , така че за голямо помещение само нейната една няма да е достатъчна.
UVБактерициден рециркулатор
Този въздушен облъчвател може да дезинфекцира помещение с площ 50 m2 . За по-малки пространства се използват устройства с по-малка мощност. Рециркулационният облъчвател засмуква въздуха, обработва го с ултравиолетово лъчение и гарантира, че той пристига напълно пречистен. Тъй като целият процес се извършва в самото устройство, то може да се използва в присъствието на хора и домашни любимци, без да причинява вреда на организма.
Овлажнител за въздух
Съвременните овлажнители не само правят въздуха по-влажен в сухи или отопляеми помещения, но и помагат за елиминирането на патогенните микроорганизми. Особено такива овлажнители са популярни в семейства с малки деца, важно е само да не забравяте да го пълните навреме с прясна вода.
Как да дезинфекцирате
Трябва да започнете почистването с жилищните помещения - спални, общи помещения, след което да преминете към кухнята, банята и тоалетната. Всички покривки, завеси, спално бельо и меки играчки трябва да се изперат при температура 70 градуса
Килимите и паласките трябва да се почистят химически и, ако не е възможно, да се завият на руло, да се увият в полиетилен и да се съхранят в килера. Всички статуетки, рамки за картини и вази за нехранителни продукти могат да се третират с пулверизатор.
Какво и как да дезинфекцирате
Измийте подовете - с обикновена вода с всякакви химически или домашни средства, например водороден пероксид или оцетна киселина.
Мебели от дърво или покрити с лак - избършете с гъба, напоена с ленено масло. Това средство се абсорбира перфектно и дезинфекцира повърхностите.
Стъкла и огледала - избършете с разтвор на вода с оцет или лимонов сок (1:3).
Всички повърхности в кухнята и мивките - добре действа концентриран солен разтвор (1 кг сол на 2 литра вода). За да се направи антисептичен разтвор, 1 с. л. амонячен спирт трябва да се смеси в литър вода.
Пластмасови уреди - могат да се третират с всички домакински препарати на основата на хлор.
За тоалетната - по-добре е да се използват специални домакински продукти с хлорна вар.
Някои от най-замърсените предмети, които трябва да се избърсват възможно най-често, са дръжките на вратите, превключвателите, мобилните телефони, компютърните аксесоари, ръчният багаж и портмонетата.
Хубаво е и да проветрявата два пъти на ден, особено след почистване.
Коментари (0)
Вашият коментар