Когато някой казва, че суетата не е хубаво качество, обикновено има предвид нравствената страна на проблема. Чисто физиологическата също не се пренебрегва - непрекъснато се разискват страничните ефекти от разни козметични процедури и операции по разкрасяване. Тщестлавието обаче от време на време взема жертви и с още едно подмолно оръжие - модната индустрия. Това лято например една австралийска девойка трябваше да събуе вталените си дънки с лекарска намеса, защото заради тях е развила състояние, наречено “компартмент синдром” - болезнено притискане на нервите и кръвоносните съдове към костите.
Историята на опасните модни течения е дълга: “Те винаги са били сред нас, още от каменната ера - пише Съмър Стивънс в книгата си “Модерно фатални”, посветена на темата. - Това става, когато модата достига крайности. Аз го наричам суетна лудост.”
Тук сме разказали за петте най-опасни тенденции през вековете.
Корсети Дамите започват да носят корсети още през XVI в., но смъртоносната мания по тънките кръстчета обхваща най-силно Викторианската епоха.
Тази дреха, чиято цел е да прави дамите по-слаби и елегантни, е оказала влияние не само върху женските тела, но и върху езика, придавайки преносно значение на някои изрази. Така през Викторианската епоха в Англия да носиш корсет показва, че си strait-laced - термин, който означава едновременно “вързан стегнато” и “морално правилен”. Представителките на нежния пол, които не са обличали съответната дреха, са били наричани loose – тоест “разхлабени”, като тук това определение и за облеклото, и за морала им.
Да си дама, за която обществото има високо мнение, криело своите рискове: корсетите често причинявали стомашно разстройство, запек, припадъци заради трудното дишане и дори вътрешни кръвоизливи. Вероятно много девойки са били разкъсвани от тежкия избор между доброто обществено положение и разстройството.
Корсетът несъмнено е оказвал положително влияние върху привлекателността им, тъй като затрудненият дихателен процес е карал гръдта им да се повдига на бързи интервали. Това напражение в белите дробове е изключително вредно, но не може да се сравни с щетите, които останалите вътрешни органи понасят заради насилственото преразпределение на естественото им положение в тялото. Още през 1874 г. е публикуван списък с 97 болести, които се причиняват от редовно носене на корсет - между тях са дори тежка форма на хистерия и меланхолия. Като цяло периодът между 1860 и 1890 г. в медицинско отношение е бил голям противник на тази модна прищявка: публикували са се много статии, които предупреждавали дамите за опасностите на приличния външен вид. Може би най-известната корсетна жертва е 42-годишната Мери Халидей, която умира след припадък. По време на аутопсията в тялото й са открити две парчета метал от корсет, дълги около шестнайсет сантиметра, които са достигнали до сърцето й.
544 са новодиагностицираните с коронавирусна инфекция лица през изминалите 24 часа при направени общо 6243 теста, от които 338 са PCR, а са 206 с бърз антигенен тест. Това показват данните в Националната информационна система. Това означава, че 8,7% от пробите са положителни.
Така общият брой на потвърдените случаи става 212 927
Нека ме сложат на детектор на лъжата, предлага той
Описасе като страхлив, с много фобии, защото “като дете бил ял много бой”, затова винаги искал да разреши конфликтите с думи
2 години, 2 месеца и 22 дни след смъртта на младата майка и едногодишното момиченце СГС ще обяви присъдата
Не очаквам справедливост. В това дело няма справедливост
“В “Плач на ангел” един малък човек отчаяно повдига големи въпроси. Не е могъл да им отговори, не е могъл да се справи с живота и даже казва, че не го е живял. Това е разтърсваща изповед за свободата и несвободата на човека.
В ролята на Райчо, притихнал, но и несмирим в своята несвобода, макар и вън от затвора, е Христо Мутафчиев
Коментари (0)
Вашият коментар