Пролетта е във въздуха, но това не пречи на фитнес ентусиастите да искат да увеличат температурата - поне в студиото. Независимо от температурата навън, тренировките с висока температура по йога, пилатес или спининг привличат желаещите да се поизпотят.
Тези сгряващи тренировки са там, където температурата в студиата варира от приятните 29,4 градуса до 37,8, а някъде до 40 градуса.
Може би има нещо неоспоримо удовлетворяващо в това да се потиш, да гледаш как капките се стичат по кожата ти и те оставят със зачервено лице. Но дали този модерен тренировъчен режим води до по-добри резултати от тренировките?
Едно от най-важните неща преди да започнете нова програма за упражнения, е да се консултирате с вашия лекар дали тя е подходяща за вас, както и да спрете, ако почувствате болка.
Има ли ползи за здравето?
Освен непосредствения фактор на добро настроение, загряващите тренировки могат да имат някои положителни физически и психически предимства.
Според д-р Доминик Кинг, лекар по спортна медицина в Кливландската клиника, тези тренировки увеличават притока на кръв и затоплят мускулната тъкан, което може да подобри гъвкавостта.
Освен че намалява сковаността и потенциално предотвратява наранявания, повишената температура леко повишава нуждите на сърдечносъдовата система, като е възможно да изгаря повече калории, отколкото при стандартна тренировка при нормална температура.
Въпреки това, топлината сама по себе си не гарантира по-добри фитнес резултати. Последователността, техниката и цялостното усилие все още са важни.
„Тренировките с нагряване увеличават интензивността, но повишаването на термостата не води автоматично до повишаване на фитнес постиженията ви - потта трябва да е умна, а не само обилна", казва Кинг пред CNN.
Но въпреки популярността си, тези тренировки не са панацея за фитнес или здраве.
Според друг специалист по кинезиология в Университета на Джорджия, тренировките при по-високи температури могат да намалят интензивността на упражненията. Той допълва, че по-високите температури могат да увеличат физиологичното натоварване, което може да намали качеството и евентуалните по-малки ползи от упражненията на топло.
„Редовните физически упражнения и съзнателното движение в комфортна среда могат да предложат сравними и по-устойчиви ползи за здравето", каза Кинг.
Ако вече обичате топлите класове или сте любопитни да опитате такъв, безопасността ви трябва да е на първо място.
Повишените температури могат да увеличат риска от дехидратация, топлинно изтощение, топлинен удар и припадък или да изострят основни сърдечни, дихателни или бъбречни проблеми, каза Кинг.
Преди да влезете да спортувате, е важно да се хидратирате. Около два до три часа преди урока Кинг препоръчва да изпиете половин литър вода и още около 250 мл около 30 минути преди тренировка.
Веднага след като тренировката приключи, допълнете течностите си с още около половин литър вода, в идеалния случай с някаква форма на електролити - натрий, калий и магнезий - за да замените загубените минерали от силното потене.
По време на занятията не забравяйте да следите за предупредителни знаци, че тялото ви се справя с горещината, като замаяност, гадене, объркване, ускорен сърдечен ритъм или умора, казва Улф.
Освен това, ако почувствате силна или необичайна болка в гърдите, ставите или мускулите, незабавно спрете и потърсете лекарски съвет, за да изключите всякакви основни заболявания, преди да се върнете към интензивните тренировки, каза Кинг.
Кой трябва да избягва интензивни тренировки?
Макар че млади и здрави възрастни хора обикновено могат да се справят с горещината, някои хора трябва да бъдат внимателни или изобщо да избягват тези тренировки.
Възрастните хора и хората със сърдечносъдови заболявания трябва да се консултират с лекаря си, преди да опитат тренировки с нагряване, тъй като допълнителното натоварване на сърцето може да бъде опасно, казва Улф.
Бременните, особено през първото тримесечие, са изложени на риск от прегряване, което може да повлияе на развитието на плода, и трябва да избягват тези занимания.
Всички, които имат хронични заболявания, включително високо кръвно налягане, диабет или астма, също трябва да се съобразяват с рисковете.
„Това, че един спорт е популярен, не означава, че е подходящ за всички", казва Кинг. „Фитнесът трябва да подобрява здравето ви, а не да го застрашава."
Коментари (0)
Вашият коментар