Напишете дума/думи за търсене

Има ли секс след менопаузата

Сякаш една безкрайна поредица от горещи вълни, промени на настроението и липса на сън промъква загадъчното усещане за „края на еротиката". Но не е така. Менопаузата не е крайна спирка, а още едно отклонение по пътя на интимността – с малко прах по рампата, но с много скрити възможности.

Според експертите от Johns Hopkins менопаузата често влияе на способността ни да се възбуждаме и да преживяваме комфортно удовлетворяващ секс. Проблемите идват от намаляващите естроген нива, които водят до изтъняване и изсушаване на вагиналната лигавица – процес, клинично известен като урогенитален синдром на менопаузата (GSM). Това, съчетано с намален кръвен поток и болка при проникване, може да превърне секса не в удоволствие, а в задачка с препятствия.

Но момент! Съвременните лечения предлагат тържественото премахване на тази бариера. Лубриканти и вагинални овлажнители облекчават дискомфорта. А за по-големи промени – нискодозови вагинални естрогени могат да възстановят еластичността на тъканите, да стимулират кръвния поток и да намалят хроничната сухота – решение, препоръчвано от Mayo Clinic и специалисти от Северозападния университет.

За тези, които искат повече – заместителната хормонална терапия (ХЗТ) с естроген, а при някои комбинирани естроген–тестостерон може съществено да увеличи либидото и удовлетворението. Не само подобрява еротичното усещане, но и носи ползи за здравето – бъбречно-съдовия, костния профил и дори настроението.

Но защо въобще си заслужава усилието? Отговорът идва от много ъгли. Според Bonafide Health редовният секс (1–2 пъти седмично) повишава имунитета, стимулира адреналин, допамин и окситоцин – така символно наречения „хормон на любовта" – който укрепва връзките между партньорите. Също като джогинг, интимността подкрепя сърдечното здраве, балансира кръвното и подобрява съня. Оргазмите дори са природен болкоуспокояващ, а леките болки и скованост в ставите изчезват – или поне отслабват.

Освен това, по-щекотливият аспект: редовният секс предпазва лигавиците – регулира локалния кръвоток и еластичността, което понижава риска от GSM. Изследване в списание Menopause сочи, че жените, които поддържат активност, имат по-малко болка, сърбеж и сухота.

Разбира се, не всичко са само медицински факти – има и хора, има емоции. Трейси К., секс-психоложка на 63 години, твърди: „Сексът след 60 не е по-малко добър – просто е различен. Планиран, но с вкус, с повече нежност и креативност." Нейният съвет: отворено говорете с партньора, планирайте интимните моменти, експериментирайте с играчки и фантазии – и дайте шанс както на форхендите, така и на чувствените прелюдии.

Интересна теза добавя и Джилиан Андерсън – актрисата, която използва своя авторитет, за да разчупи табутата. Тя насърчава жените около менопаузата да възприемат нова свобода и смелост: предизвикателство към стандартите, към тишината и погрешната представа, че желанията им са „остарели". На всичкото отгоре – според изследване от London Metropolitan University, жените, които са в отношения със значително по-млади мъже, или редовно оргазмират, изпитват по-малко симптоми на менопауза.

Но преди да се отпуснете напълно, нека направим една вметка: представете си себе си с книга вместо лубрикант, четец вместо вибратор (който – повярвайте – всъщност помага не по-малко). Вагиналните дилатори са здравословни и за мускулите – дори физиотерапия има за това!

Че има секс след менопаузата, има. Ако третирате тялото си като мотор, който понякога се нуждае от смазка, малко ново гориво и точна проверка, шансът да продължите да се движите гладко и приятно е великолепен. Сексът след менопаузата не е романтична утопия – той е приключение, което изисква малко адаптация, но може да се превърне в най-добрата глава от интимната ви биография. И ако първият път след менопаузата забравите как се прави – спокойно, винаги има YouTube!

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
X