Доктор Джудит Джоузеф, сертифициран психиатър и изследовател, посвещава своята мисия на изучаването на радостта и това, което пречи на хората да я изпитват. Според нея, радостта не е просто прищявка – тя е част от нашата същност, заложена в нашето ДНК като човешки същества, наше вродено право.
Работата ѝ, включително новата ѝ книга „High Functioning: Overcome Your Hidden Depression and Reclaim Your Joy", привлича широко внимание, отчасти благодарение на нейното пионерско изследване на високофункционалната депресия, състояние, което най-накрая започва да се приема сериозно, съобщава CNN.
Разбиране на високофункционалната депресия
Депресията може да изглежда по различен начин. Някои хора се борят с анхедония, което означава липса на радост или неспособност да изпитват удоволствие. При тези хора може да не изглеждат депресирани на пръв поглед, тъй като не е задължително да изпитват тъга, за да отговарят на критериите за депресия.
Едно от най-големите предизвикателства при самоидентифицирането на високофункционалната депресия е, че някои хора изпитват психологически бариери като:
• Анхедония: Липса на радост или неспособност да изпитват удоволствие.
• Алекситимия: Трудност при идентифицирането и изразяването на емоции.
И двете състояния могат да потиснат радостта и често се пренебрегват в разговорите за психичното здраве. Причината е, че хората, страдащи от тях, могат все още да функционират ефективно на работа и у дома, поне според околните.
Д-р Джоузеф сама се причислява към тези, които са имали високофункционална депресия, отбелязвайки, че много от тези хора са „патологично продуктивни".
Тя описва собствения си опит през 2020 г., когато „носела маска": отвън изглеждало, че всичко е наред – управлявала лабораторията си, имала малко дете, перфектно семейство, била по телевизията, но въпреки това се борела с анхедония.
Път към радостта
За да се пребори с липсата на радост, д-р Джоузеф препоръчва практикуването на следващите стъпки.
• Валидиране: Назовете как се чувствате. Признайте го. Приемете го. Ако не знаем как се чувстваме, ако не можем да го назовем, сме объркани и несигурни, което води до тревожност. Затова назоваването и приемането на чувствата е изключително важно.
• Изливане: Намерете човек, на когото имате доверие, за да изразите през какво преминавате. Важно уточнение от д-р Джоузеф е да се внимава с „травматичното изсипване" върху приятели и семейство, освен ако не говорите с професионалист по психично здраве. Препоръчва се да се пита за емоционално съгласие: „Подходящ ли е моментът?".
• Ценности: Помислете какво ви дава смисъл и цел в живота. Д-р Джоузеф споделя, че е преследвала признания и постижения, но в крайна сметка те не са нещата, за които би говорила на смъртния си одър. Тя насърчава да се мисли за неща, които са безценни.
• Жизнени функции: Това са нещата, които ви поддържат живи и здрави: здравословна храна, последователни упражнения и добър сън. Въпреки че звучат лесно, за мнозина са трудни за изпълнение.
• Визия: Трудно е да имате визия, когато сте заслепени от собствения си дискомфорт. Въпреки това, д-р Джоузеф препоръчва да планирате повече радост и да спрете да се връщате в миналото.
Д-р Джоузеф предупреждава да не се опитвате да правите всичко това наведнъж или бързо. Тя съветва да не сте „високофункционални" в този процес, тъй като това не е просто пореден проблем на работното място, а вашият живот.
Радост срещу щастие
Важно е да се прави разлика между радост и щастие. Щастието е външно и краткосрочно решение, като прилив на емоции, когато си купите нещо ново или спечелите награда. Радостта обаче е вътрешна. Тя е „впрегната отвътре".
Д-р Джоузеф подчертава, че „не е нужно да учиш дете на радост. Ние сме родени с нея".
Радостта, която д-р Джоузеф открива в живота си, идва от силните връзки със семейството и общността, както и от това да помага на другите да достъпят своята собствена радост.
Ako az imam takava nema da se macim otivam i se besim direkno otarvam se ot makite