Напишете дума/думи за търсене

Прозяването може да е по-опасно, отколкото предполагаме

Pixabay

Прозяването е ясен признак на умора или досада. Но понякога това може да е знак за нещо по-опасно, смятат експерти.

Ако постоянно усещате умора, често се прозявата или трета и четвърта чаша кафе една ви държат будни следобед на работа, тези признаци на сънливост може да са червен флаг за сериозен недостиг на сън.

Това може да ви изложи на физическа опасност и да навреди на здравето ви в дългосрочен план,  показва нова позиция на Американската академия по медицина на съня.

„Сънливостта е сериозен проблем за здравето с широкообхватни последици", казва президентът на AASM д-р Ерик Олсън, пулмолог и специалист по медицина на съня в клиниката „Майо" в Рочестър, Минесота пред CNN.

„От катастрофи със сънливо шофиране до грешки на работното място и дългосрочни рискове за здравето - последиците от прекомерната сънливост през деня оказват влияние върху хората и обществото всеки ден", казва Олсън.

Представеният документ е подкрепен от 25 различни медицински организации, включително Американската академия по неврология, Националния съвет по безопасност и Американската академия на семейните лекари.

Експертите твърдят, че липсата на качествена нощна почивка от поне седем до осем часа е свързана с развитието или влошаването на диабет, депресия, сърдечни и бъбречни заболявания, високо кръвно налягане, затлъстяване и инсулт.

Твърде често хората отписват признаците на сънливост, като например задрямването по време на работна среща, като незначителен проблем, вместо като признак на потенциално опасен недостиг на сън, твърдят експерти.

"Кимването по време на скучни срещи е признак за недостатъчно сън. Човек, който е напълно отпочинал, няма да заспи на срещи, независимо колко скучна е срещата„, казва специалистът по съня Кристен Кнутсън, доцент по неврология и превантивна медицина.

Според д-р Индира Гурубхагаватула, професор по медицина на съня, организмът прави странни неща, когато е непрекъснато сънен. По думите на специалиста, при хронично лишаване от сън, човек губи способността да възприема собственото си ниво на увреждане и може да мисли, че е добре, а всъщност да не е.

При продължаваща сънливост мозъкът може да подремне, или това, което специалистите наричат микросън, казва Гурубхагаватула.

„Мозъкът ви всъщност изпада в кратки дву-, три-, десетсекундни микросънчетания, след което отново изскача и вие може дори да не осъзнавате, че това се случва", каза специалистът.

"Това може да бъде много опасно, ако шофирате или правите нещо, което е свързано с безопасността. Така че, ако почувствате, че може да заспите, обърнете внимание на това, тъй като то е индикация, че не е безопасно да шофирате."

Според статистиката около 100 000 автомобилни произшествия годишно са свързани с шофиране в състояние на сънливост.

Допълнителни причини за сънливост

Нарушенията на съня като сънна апнея, безсъние, синдром на неспокойните крака и нарушения на циркадния ритъм на съня, както и хронични болкови състояния и лекарства също могат да допринесат за сънливост, която ще бъде изключена от специалист.

Според експертите някои начини на живот също могат да допринесат за хроничната сънливост.

„Неща като твърде много кофеин, употреба на алкохол преди лягане, употреба на марихуана, количеството упражнения, които правите, и практикуването на лоша хигиена на съня, като спане в светла, студена, гореща или шумна спалня, определено ще повлияят на това как ще бъде организиран сънят ви и колко освежаващ ще бъде той", казва Гурубхагаватула.

Много хора се обръщат към алкохола с погрешното убеждение, че те могат да подобрят съня.

Въпреки че алкохолът изглежда улеснява заспиването, тялото ще се събуди посред нощ, след като алкохолът се метаболизира, казват експертите.

„Имам пациенти, които са много изненадани колко по-добър е сънят им, когато се отърват от това едно питие, което пият с вечерята", казва Гурубхагаватула.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
X