Раждането е момент, който променя живота на всеки. Ново проучване показва по какъв начин очакванията на майките след раждането се различават с реалността.
Изследването рисува ясна картина на физическите и емоционалните аспекти на възстановяването след появата на бебето, което кара новите родители да се чувстват по-малко самотни.
Повечето майки казват, че възстановяването им е отнело няколко години.
Интересното е, че голям процент - почти половината майки (47%), заявяват, че след второто раждане им е било по-трудно да се възстановят и им е отнело повече време, отколкото след първото.
Проучването на Talker Research, поръчано от Intimina, се фокусира както върху физическите, така и върху емоционалните аспекти на възстановяването след раждането. В него участват 2000 жени, които са родили през последните три години.
Ето какво посочват жените
- 47% от родилките преди това казват, че последното им раждане е отнело повече време за възстановяване, отколкото първото.
- 88% от анкетираните казват, че колкото и да се стараят, не са могли да се подготвят за това, което ги е очаквало след раждането - включително 87% от тези, които не са за първи път родители
- Половината от анкетираните майки научават, че тялото им може никога да не се чувства същото като преди раждането.
Възстановяването след раждане е много индивидуално
Много фактори влияят върху това колко време отнема физическото възстановяване след раждането, като например дали жената е родила вагинално или с цезарово сечение, дали е имала някакви усложнения. Предизвикателствата, свързани с кърменето, също могат да повлияят на оздравяването.
„Действителното време, което е необходимо, за да се почувства една родилка физически „възстановена", е различно при отделните хора", казва Мишел Бъртнър от Училището по медицина и стоматология към Университета в Рочестър пред Parents.com.
Някои жени могат да се чувстват чудесно шест седмици след раждането, докато на други им е необходимо много повече време, за да се възстановят.
Трябва да се има предвид и емоционалният компонент на раждането, който е също толкова значим, колкото и физическото възстановяване.
„Следродилната депресия и тревожност могат да бъдат диагностицирани до една година след раждането, така че психическото възстановяване може да бъде много различно от физическото", казва Бъртнър.
Възстановяване след следващи раждания
Разбира се, първото раждане изисква време за възстановяване. Но Тиша Сегърс, сертифицирана акушерка в Ню Орлиънс, обяснява защо възстановяването след последващо раждане може да бъде по-трудно поради физически и емоционални фактори.
Сегърс обяснява, че за разлика от първото раждане, с всяко следващо жените са по-склонни да изпитват нарушения на тазовото дъно и разхлабеност на коремните мускули, което води до симптоми, вариращи от изтичане на урина до болки в гърба.
Друг фактор, който Бъртнър добавя към този списък, е, че жените са по-възрастни с всяко следващо раждане.
„Когато имате други деца, които да отглеждате, в крайна сметка имате по-малко възможности да наваксате със съня.", добавя специалистът и уточнява, че сънят е от съществено значение както за физическото възстановяване, така и за психическото здраве.
Всъщност недостатъчният сън увеличава риска от следродилна депресия.
Добрата новина е, че има начини жената да се възстановяви по-здравословно, особено ако бъде добра към себе си и признае, че тялото ѝ е преживяло много, за да доведе на бял свят един ( а може повече) малък човек.
След раждането майката трябва също така да се вслушва в тялото си и да обръща внимание на всички предупредителни знаци за намаляване на темпото. Да не вдига тежести, да започне и с упражненията, когато е готова за това.
"Упражненията помагат на телата ни да отделят определени хормони, които намаляват стреса, подобряват настроението и мозъчната функция и подпомагат възстановяването на тъканите. Упражненията помагат и за подобряване на болките в гърба и таза след раждането", обяснява Сегърс.
Жената е добре да си определи и приоритетите по време на хранене. Когато сънят е ограничен, тя е в режим на оцеляване - но да не забравя да се грижи за себе си, особено когато става въпрос за подхранване на възстановяващото се тяло.
Задължително е да не забравя да се хидратира, защото с това може да ѝ спести изпитването на неразположение в тялото и главоболие.
Също така жената трябва да си постави граници, с които останалите членове на семейството и приятелите (без бебето, разбира се) е добре да се съобразяват.
Така, ако посетителите и желаещите да се запознаят с новия член на фамилията много напират, могат да бъдат ограничени и това да става постепенно, в зависимост от настроението на майката и детето.
При необходимост е важно да се поиска и помощ. „Приятелите и роднините често са готови да помогнат, но може да не знаят как, така че е нормално да им кажете", казва Бъртнър. - И бъдете конкретни, независимо дали става въпрос за това, че може да ви помогне с пране, пазаруване на храна, приготвяне на ястия или дори да държи бебето, за да можете да свършите нещо, допълва специалистът.
И бъдете наясно, че без значение какво очаквате - раждането вероятно ще ви изненада. Дори да сте внимателни към възстановяването си и да получавате адекватна подкрепа - и да сте раждали многократно - това проучване подчертава, че в такива ситуации животът никога не тече по план и изненадите са ви в кърпа вързани.
Коментари (0)
Вашият коментар