Напишете дума/думи за търсене

„Никога не си лягай ядосан/а" - мит или не за здравата връзка

Pixabay

Вярвате ли още в старото клише, че „никога не трябва да си лягате ядосани" с партньора си? Мнозина от нас са възпитани с тази „златна" връзка, чувствайки вина, ако не разрешат конфликт преди сън. Но какво, ако това популярно схващане всъщност прави повече вреда, отколкото добро?

Експерти по взаимоотношенията разкриват пред The Everygirl, че макар намерението зад този съвет да е добро, прилагането му на практика често е проблематично.

Откъде идва вярването да не си лягаме ядосани 

Идеята, че не трябва да си лягате ядосани, произлиза от желанието да се предотвратят негативни емоции да тлеят и да ескалират. Д-р Брук Кийлс, доктор по брачна и семейна терапия, обяснява, че разрешаването на конфликт преди лягане има за цел да ви позволи да започнете следващия ден на чисто.

Освен това, когато няма неразрешени проблеми, които да тежат на ума ви, се спи по-добре, което пък ви помага да бъдете по-добър човек и партньор – по-ясни в мисленето си и по-малко склонни към избухвания.

Но понякога прилагането му може да донесе повече вреда, отколкото полза

Въпреки тези добри причини, принуждаването на решение в разгара на момента може да не е най-доброто за вашата връзка. Ето защо:

• Привидно разрешение не е истинско разрешение: Често попадаме в капана да си мислим, че щом сме обсъдили нещо, сме го разрешили. Сузана Вайс, секс и любовен коуч, както и Джиджи Енгъл, сертифициран секс и връзков психотерапевт, посочват, че „преминаването напред", само за да се запази мирът, може да доведе до негодувание в дългосрочен план. Това създава дистанция между партньорите и нарушава комуникацията и емоционалната интимност.

• Не всички проблеми се решават за една вечер: „Не всички проблеми могат да бъдат решени за една вечер, а преструвката, че е така, само вреди на вас и партньора ви". Понякога просто трябва да седнете с неприятните чувства и да си позволите да усетите пълната тежест на преживяното.

• Може да не знаете за какво наистина сте ядосани: В разгара на спора понякога дори не осъзнавате истинската причина за гнева си. Възможно е да се опитвате да докажете нещо или да изразявате насъбрани емоции от друг проблем, който не включва партньора ви. Отдръпването назад може да ви помогне да разберете чувствата си и да разрешите истинския проблем.

Какво да правите, ако сте на път да си легнете ядосани?

Когато емоциите са силни, опитът за разрешаване на каквото и да било е практически невъзможен. Ето няколко съвета от експертите:

• Отдръпнете се и се успокойте: Вайс препоръчва да използвате това време, за да извършите рутинна задача преди лягане, като миене на зъби или обличане на пижама. Преместването на вниманието другаде може да ви отвлече от спора и да ви помогне да се успокоите. Това може да доведе до нова перспектива – може да откриете, че пренасочвате гнева си или да намерите нов начин да обсъдите проблема спокойно.

• Продължете разговора, ако има напредък: Ако наистина се слушате взаимно и напредвате в разговора, може да си струва да разрешите проблема преди лягане, но имайте предвид, че може да останете будни до късно.

• Планирайте разговор за следващия ден: Ако видите, че сте ядосани или гневни на партньора си, не губете съня си в спорове до късно през нощта. Вместо това, уговорете време за разговор на следващия ден. „Уведомете партньора си, че имате нужда от време да осмислите, да помислите и да се успокоите", обяснява Енгъл.

• Приключете деня позитивно: Независимо какво решите, д-р Кийлс предлага да се постараете да завършите деня на позитивна нотка. Това може да означава да се целунете за лека нощ, след като сте се съгласили да говорите на следващия ден, или да гледате заедно предаване в леглото.

Позитивният завършек на деня ви позволява да останете свързани и да си напомните, че се подкрепяте, независимо от гнева.

Но е важно да се знае, че макар и идеята „никога не си лягаме ядосани" да е хубав, истината е, че това е нереалистичен стандарт за взаимоотношенията.

„Някои хора имат нужда от време, за да осмислят или „мариноват" след несъгласие", казва Енгъл. Игнорирането на това и принуждаването да простите (и често очакването е да забравите) може да окаже голям натиск върху партньорите.

Разбира се, това не означава, че не можете да разрешавате конфликти преди лягане – напротив, абсолютно можете. Някои спорове са по-лесни за разрешаване от други. Спор за това кой ще изнесе боклука вероятно ще бъде разрешен преди лягане, докато спор за пари може да се наложи да бъде отложен за следващия ден.

В крайна сметка, вие и вашият партньор решавате как да се справяте с конфликтите. Ако това означава никога да не си лягате ядосани, чудесно. Но ако означава да си дадете време и пространство да обработите емоциите си, и това е добре. Правилата за връзките не са универсални.

Вместо да се опитвате да отговаряте на обществените стандарти за взаимоотношения, дайте си и на партньора си благодат да се справяте с конфликтите зряло и продуктивно. В крайна сметка, как се чувствате, когато си лягате, си е ваша работа и на партньора ви.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
X