Паниката в Североизточна България никога не е била толкова елегантна, гладка и с черна козина. Защото черният леопард – известен още като „тъмната сянка на Шуменското плато", „пухкавата мистерия от Разградско" и „селският Батман на четири лапи" – отново влезе в новините. И този път го чакат с фотокапани, кренвирши и шеги, по-сочни от наденица на селски събор.
Шуменско плато, 25 юли 2025 година: сигналът гласи – черен леопард е забелязан до квартал „Мътница", при отбивката от АМ „Хемус". Това е поредният ден, в който всички очакват звяра да се появи зад ъгъла на пътя, вместо кокошка или бездомно куче. Съмненията на шофьор на тежкотоварен автомобил пламнаха като лятна буря – той твърди, че е видял нещо черно, величествено и тревожно уверено, да си крачи през нивата. Временният щаб бързо възстанови пълна мобилизация: уведомителни писма, табели, листовки по спирки и магазини, постове във Facebook. Цветанка Милкова, главен специалист на квартала, лично обясни по Радио Шумен, че паника няма, само здравословна доза параноя и препоръки за внимание. С други думи – спокойно, ама не съвсем.
Ехото от това ново наблюдение се разпространи мигновено: медиите грейнаха с новини, първите къщи са на около километър от мястото, а социалните мрежи гъмжат от шеги и мемета, сякаш самият Леопард е станал инфлуенсър със собствен канал – „Животът ми между нивите" и партньорства с локални месарници.
Само преди седмица фотокапани заснеха загадъчно черно животно на 20 км от Шумен, близо до паметника „Създатели на българската държава". Двама души твърдят, че го видели тази нощ около 2:50 ч. – „като мечка, но котка", което звучи като комбинация от дете на Хелоуин и местна легенда. Изплашили се сериозно, както би се изплашил всеки, на когото в тъмното му се зъби нещо черно, но и подозрително атлетично. Институциите призоваха туристите да избягват разходки по тъмно, освен ако не търсят остри усещания или нямат договор с National Geographic.
Любопитен страничен ефект
Спортното състезание „Шуменско плато 2025", планирано за 29 юни, беше отложено заради страховития хищник – новата дата е 3 август. Организаторите обясниха, че целят безопасност на участниците, доброволците и самите себе си – което е напълно разбираемо, защото никой не иска да бъде ухапан по време на финалния спринт, особено ако не от куче, а от неканен звяр с маниери на хищник и походка на модел от „Victoria's Secret".
Макар всички обходи на над 30 имота да не откриха клетки, животно или стопанин – нито второ такова в региона – разпространението на сигналите събуди интереса на местни зоолози. Един от тях, директор на парк „Централен Балкан", обяви, че – докато няма доказателства за реално наличие – хищникът си остава вероятност и хипотеза. Или казано по-просто: може и да го има, може и да е сенчест сън на народа, но ние сме готови и за двете.
Експерт от WWF коментира видеоклип, приписван на леопарда: кадрите не позволяват категорично определяне на вида, звукът е неясен, а животното може да е свикнало с човешко присъствие – или с камерите. Някои го свързват с предишен случай в Бургас, но и там звярът може би е бил просто котка, която е изпуснала автобуса за Хасково.
Историята накратко
Шофьор видя нещо, подаде сигнал, временно бяха учредени щабове, заседания бяха проведени, листовки залепени и социални групи активирани. Последва фотокапан, очевидци, отлагане на спорт и много шеги. Всичко това през юни и юли – време на реколта, хищници и неофициални градски легенди.
Черният леопард не е отделен вид – по-скоро меланистичен леопард или ягуар, нещо изключително рядко и определено неподходящо за диви условия в България. Нито е избягал от зоопарк, нито от цирк – или поне неофициално. Повечето хипотези сочат, че вниманието и очакванията на хората сами създават легендата. Митът напредва по-бързо от всяко животно. А когато нямаш реална пантера, си създаваш културна – с профил, фенове и целогодишно участие в новинарските емисии.
Колкото и да остава мистерия откъде и как се е появил този „черен батман на четири лапи", остава фактът: създаде се феномен, който кара институции да създават щабове, хора да разлепват листовки и социалните мрежи да се смеят с ентусиазъм, вместо да треперят от страх. Защото когато не можеш да победиш леопарда – направи го звезда.
Черният леопард може и да продължава да не показва истинското си лице, но със сигурност вече е герой от туризма, меметата и журналистическите летописи – без дори да е хванат или да е показал як вид. За разлика от много други герои, този поне не говори, не иска бюджет и не псува в пленарната зала.
Цялата тази исто(е)рия с черната пантера (леопард) само потвърждава крилатата мисъл:"Ти, дали си умен или си от Шумен?".