Напишете дума/думи за търсене

Как да запълваме правилно екранното време на децата?

В свят, в който децата са заобиколени от таблети, смартфони и компютърни игри, намирането на баланс между здравословното употреба на електронни устройства, неструктурираната игра, четенето и други дейности става все по-голямо предизвикателство за родителите.

Отдавна е известно и мнението на експерти, които препоръчват родителите да управляват времето, прекарано пред екрана, като се използват подходящи за възрастта филтри за съдържание и родителски контрол.

Според проучване на Common Sense Media децата на възраст от 0 до 8 години прекарват пред екрана средно около 2,5 часа дневно.

Също така се наблюдава, че децата през 2024 г. използват това време все по-рядко, за да гледат телевизионни предавания в сравнение с 2020 г.

Оказва се, че кратките клипове в платформите са далеч по- предпочитани от детските програми, излъчвани по телевизията.

Подобна промяна от една страна дава възможност за интерактивно обучение и творчество, но също така се превръща и в предизвикателство към възрастните, които трябва много да внимават за предложеното съдържание към малките им.

Специалистите препоръчват родителите да се съсредоточат върху контекста, за да насочат децата към полезни медийни преживявания.

Препоръката на AAP (Американската академия по педиатрия) е деца под 18-месечна възраст напълно да избягват използването на електронни устройства.

За децата на възраст от 18 до 24 месеца родителите, които искат да въведат електронните медии във всекидневието на малките, трябва да изберат висококачествени програми и да ги гледат заедно с тях, за да им помогнат да разберат какво виждат.

Трябва да се обърне внимание и на факта детето да не получава достъп до неподходящо за възрастта му съдържание.

Също така сред препоръките на специалистите е, да се гарантира, че времето, прекарано пред екрана, не замества адекватния сън, физическата активност и други поведения, които са от съществено значение за здравето.

Защо да управлявате използването на електронните устройства от вашето дете?

Прекомерното време, прекарано пред екрана, е свързано с проблеми в когнитивното, социално-емоционалното и езиковото развитие, както и с физически проблеми като затлъстяване и трудности със съня.

Проучванията показват, че това може да допринесе и за късогледство.

Препоръката е да се намали до максимум вредите от употребата на екраните, особено за малките деца. Ограничаването на употребата им е необходимо, особено в моментите на хранене, игра и преди лягане.

Колкото по-ранно става запознанството с екраните, толкова повече се намалява способността на децата да се успокояват сами. Нарушава се техният сън, който е от решаващо значение както за психическото им, така и за физическото им здраве.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
X