Самочувствието засяга всички области от живота ни. Нашето щастие зависи от това каква е то.
Как се формира самочувствието?
В началото детето се ръководи от оценката на родителите и други значими възрастни. Ако предоставят положителна обратна връзка, детето започва да мисли за себе си и да се оценява положително.
Ако, напротив, то е постоянно критикуван и смъмряно, тогава развива ниско негативно самочувствие, което остава за цял живот.
Какво можете да направите, за да подобрите самочувствието си като възрастен?
- Преразгледайте предишните си негативни нагласи към себе си и ги заменете с позитивни
(например, спрете да се наричате мързелив/а, а си кажете: „Аз съм доста трудолюбив/а" и т.н.).
Факт е, че вътре в нас живеят „счупени плочи" на обезценяващи нагласи, получени от различни хора, най-често от родители. Те се включват в най-неподходящия момент и „объркват" важна задача.
Например, трудно ни е да започнем нов бизнес, защото чуваме следните послания вътре в себе си: „Ти си губещ", „Никога няма да успееш", „Седни и не се тревожи".
- Хвалете се по-често, просто ей така, възхищавайте се на себе си.
- Развийте позитивен поглед дори към не особено успешните си решения, „изключете" вътрешния си критик. Между другото, този критик често говори с гласа на майка ви или баща ви.
- Обградете се с подкрепящи и окуражаващи хора, а не с такива, които ви критикуват.
- Забелязвайте добродетелите на другите и им разказвайте за тях. Когато започнем да виждаме доброто в другите, го виждаме и в себе си.
- Отделете време за себе си: грижете се за външния си вид, правете това, което ви харесва.
- Започнете да правите нещо, което отдавна ви се иска, но сте се страхували, че няма да можете (запишете се на танци, научете се на масаж, отидете в Тайланд, изобщо сбъднете си мечта).
- Работете върху травмите от детството, освободете се от негативните неща за себе си, които сте възприели като истина, но които всъщност са неверни.
Коментари (0)
Вашият коментар