Напишете дума/думи за търсене

Всичко за кърлежите и лаймската болест - разпознайте симптомите

Pixabay

Разходка в парка, среща с приятели на тревата, игра с децата на поляна – през летния сезон изкушението да бъдем навън е едно от най-естествените и приятни преживявания.

Но тези открити пространства, увеличават и опасността от срещата с кърлежите. А те могат да причинят много неприятности както на нас, така и на домашните ни любимци. Много е важно в случай на ухапване да сме сигурни, че не сме се заразили от лаймска болест.

Лаймска болест

Това е бактериална инфекция, която се предава на хората чрез ухапване от кърлеж. Бактерията, която причинява заболяването, се нарича Borrelia burgdorferi. Тя е векторно преносимо заболяване, при което кърлежът служи като вектор, пренасящ бактериите, които заразяват човека.

Първоначално обсъждана в САЩ през 1977 г., болестта е кръстена на малкото градче Лайм, Кънектикът, където жителите са проявили симптоми като главоболие, треска и подути стави. В Канада болестта се появява едва в края на 80-те години на миналия век, около 1989 г..

С течение на времето, заради глобалното затопляне и други фактори, кърлежите се разпространяват все по на север, което води до увеличаване на случаите на ухапвания от кърлежи както в северните райони, така и в по-гъсто населени места.

Кой може да се разболее и как се предава?

Всеки може да се разболее след ухапване от кърлеж, но най-често се наблюдава при деца в тийнейджърска възраст, които прекарват много време навън, както и при хора на средна възраст, които често работят на открито. Важно е да се знае, че можете да се заразите с лаймска болест само ако сте ухапани от кърлеж, който носи бактерията. Освен това, кърлежът трябва да е бил прикрепен към кожата ви поне 24 часа, за да предаде инфекцията.

 Симптоми на лаймската болест

Основният симптом е обрив в областта на ухапването от кърлеж, известен като еритема мигранс (Erythema migrans). Този обрив често изглежда като мишена с централно избледняване (подобно на око на бик). Въпреки това, обривът не винаги е с форма на мишена и може да започне като леко зачервяване, като централното избледняване се появява по-късно. Обривът може да се появи и на други места, ако бактериите се разпространят.

Много хора също така се чувстват като при грип – отпаднали, уморени, без апетит, с лека температура.

В по-сериозни, но редки случаи, могат да се проявят неврологични симптоми като увиснало лице, изтръпване или слабост в краката. Може да засегне и ставите (причинявайки артрит), централната нервна система, нервите или дори сърцето.

 Диагностика на лаймската болест

Ако лекарят види типичния обрив еритема мигранс, не е необходим диагностичен тест; лечението трябва да започне незабавно.

Тестът е полезен в случаите, когато диагнозата е несигурна, например ако сте били в район с кърлежи и имате други симптоми, но без характерния обрив.

Използваният тест е тест за антитела, тъй като бактерията е изключително трудна за отглеждане в лабораторни условия.

Важно е да се знае, че всеки тест за антитела има ограничена чувствителност и специфичност; не е 100% точен. Ако тестът се направи твърде рано, преди тялото да е образувало антитела, той може да бъде отрицателен. Отнема около 4 до 6 седмици след ухапването, за да може тялото да изгради тези антитела, така че тестът да бъде положителен.

Бъдете внимателни с компании, които продават непроверени тестове от неакредитирани лаборатории, тъй като те често дават фалшиво положителни резултати. Винаги търсете надеждни лаборатории.

Тестването на самия кърлеж е възможно, но обикновено отнема няколко седмици за резултат, което го прави непрактично за бърза диагностика.

Лечение на лаймската болест

Лечението обикновено е лесно, евтино и достъпно.

За ранна инфекция се предписват 10 дни от антибиотика доксициклин. Алтернативен антибиотик е амоксицилин.

За по-късни прояви, като ставни симптоми, доксициклин може да се използва за по-дълъг период – обикновено 3 до 4 седмици.

При по-сериозни, но редки прояви, засягащи нервите или нервната система, се използва интравенозен антибиотик, наречен цефтриаксон, за около четири седмици.

Краткосрочното лечение е силно ефективно: при ранно лечение успеваемостта е много висока, близка до 100%. За хора с персистиращи ставни симптоми, успеваемостта все още е висока, но малко по-ниска от тази при острата фаза.

Нелекувана лаймска болест: Макар че някои хора могат да преборят инфекцията сами без остатъчни прояви, малък процент могат да развият упорити симптоми (най-често ставни болки/артрит) месеци или години след заразяването. В тези случаи, ако ставните прояви са резултат от имунологичен отговор (т.е. имунната система продължава да реагира, въпреки че бактериите вече ги няма), антибиотиците няма да са ефективни.

 Превенция на лаймската болест

Избягвайте ухапванията от кърлежи:

Покривайте кожата си, когато сте в райони с много кърлежи – носете дрехи с дълъг ръкав и дълги панталони, прибрани в чорапите.

Проверявайте тялото си (и това на децата и домашните си любимци) за кърлежи след престой на открито, особено след разходки в гората или къмпингуване.

Отстранете кърлежа възможно най-рано, като се уверите, че сте извадили и главата му, тъй като това често може да предотврати инфекцията.

Използвайте репеленти против насекоми, но покриването на кожата е най-важният метод за защита.

Бъдете бдителни през цялата година, тъй като поради климатичните промени кърлежи се намират по-рано през сезона и дори през зимата в някои райони.

Не забравяйте, че лаймската болест е сериозно заболяване, което изисква внимание, но с навременно откриване и адекватно лечение прогнозата е много добра.

Ключово е да се познават рисковите фактори, симптомите и най-вече – мерките за превенция. Редовната проверка за кърлежи след престой на открито и бързото им отстраняване могат значително да намалят риска от заразяване.

Не се паникьосвайте, ако сте били изложени на риск – само малък процент от хората развиват хронични симптоми, но въпреки това е силно препоръчително да се търси медицинска помощ и лечение при подозрение за лаймска болест

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
X