В Библията на няколко места е указано, че белият цвят е символ на чистота и невинност. По време на възкресението си Иисус се повява в бели дрехи, така се изобразяват и праведниците след Страшния съд. Белите дрехи на папата са знак за неговата просветеност, великолепие и небесен път. При католиците цветът е символ на невинност, радост и простота. Бялата лилия обозначава чистота и е символ на Дева Мария. Девствеността символизира и бялата роза.
Бялото означава и кръщенето и причастието (с бели дрехи са тези, които се причестяват за първи път).
Съществувал е обичай новокръстените да носят бели одежди осем дни, за да е видно за всички, че блестят от чистота. Цветът е символ на празниците Рождество, Великден и Възнесение, както и на всички светци, които не са мъченици. Бели дрехи се обичат на церемонията по освещаване на църква. В православието те са задължителни на всички богослужения от Великден до Света Троица, дори и при погребения. Понякога бялото може да бъде заменено от сребърно.
То обаче има по-далечна традиция – свещените жертвени животни при гърците, римляните, келтите и германците са именно бели. В Рим жриците на Веста (пазителката на домашното огнище и горящия огън) давали обет за девственост и били облечени в бяло. Питагор пък препоръчва изпълнителите на свещени химни да носят бели дрехи.
Знак за малодушие
През Първата световна война французите, които искали да избегнат военна служба, изпращали бяло перо, за да изразят страхливостта и малодушието си. Произходът на тази практика идва от наблюдението, че в боевете с петли най-смели се оказвали птиците с черна и червена окраска, които редовно оскубвали перата на белите си съперници.
Цветът на магията и тайните учения
Бялата магия е тази, която използва силата в името на доброто – за любов или лечение. При алхимиците белият цвят означава вода, влажност. Избеляването или изсветляването при тях е знак, че предишната тъмна материя е намерила пътя към философския камък. Масоните пък смятат бялото за символ на непорочност и безпристрастие.
Коментари (0)
Вашият коментар